Розвиток штучного інтелекту викликав фурор на ринку праці. Але люди побоюються, що бум автоматизації й програмного забезпечення залишить їх без роботи. Чи дійсно це так?

 

За прогнозами аналітиків, в найближчі десять років штучний інтелект може призвести до втрати 300 мільйонів робочих місць в усьому світі.

Проте, є категорії робіт, які в найближчому майбутньому штучний інтелект не замінить. Це насамперед творчі професії: якщо ви не виконуєте шаблонну роботу, а генеруєте нові ідеї, створюєте щось нове, то конкуренція роботів вам не загрожує.

Хоча технічно роботи працюють краще за людей, але є ще речі, на які штучний інтелект не здатен. Це насамперед завдання, що передбачають суто людські якості, як-от емоційний інтелект і нестандартне мислення. І перехід на позиції, що зосереджені саме на цих навичках, може допомогти зменшити шанси бути заміненим.

Однак це зовсім не означає, що представники всіх "творчих" професій можуть розслабитись.

У групі найбільшого ризику - фахівці з графічного дизайну чи візуального мистецтва. Базові алгоритми можуть змусити робота аналізувати мільйони зображень, дозволяючи штучному інтелекту миттєво освоювати необхідну естетику.

В інших видах творчості є певна надійність: у науці, медицині та юриспруденції, усюди, де не необхідна розробка нової юридичної чи бізнес-стратегії. Найімовірніше, там й надалі працюватимуть люди".

 

Друга категорія, - це посади, що потребують складних взаємостосунків, як-от медсестри, бізнес-консультанти та журналісти. Така робота вимагає глибокого розуміння людей. Мине багато часу, перш ніж штучний інтелект зможе взаємодіяти таким чином, щоб будувати стосунки.

 

Третя безпечна зона, це робочі місця, що вимагають значної мобільності, спритності та здатності розв'язувати проблеми у непередбачуваних умовах. Під цю категорію підпадають робітничі професії - електрики, сантехніки, зварювальники тощо.

І хоча робочі спеціальності штучний інтелект в людини "не відбере", це, однак, не означає, що вони не підпадуть під його вплив.

 

Важливо зазначити, що вища освіта чи високооплачувана посада не є захистом від конкуренції зі штучним інтелектом.

На перший погляд, білі комірці стоять вище в харчовому ланцюжку, ніж, приміром, водії. Але в майбутньому білий комірець опиниться у більш хиткому становищі, ніж водій Uber, тому що штучний інтелект може чудово писати звіти, а от безпілотних автомобілів досі немає.

Одним словом, пошук ролей у динамічному, мінливому середовищі, що містить непередбачувані завдання, - це хороший спосіб запобігти втраті роботи через вплив штучного інтелекту. Принаймні на якийсь час.

За матеріалами сайту ВВС News Україна