Питання кандидату про його недоліки – одне з найпоширеніших на співбесіді. Роботодавці люблять ставити це питання, щоб перевірити претендентів на адекватне сприйняття себе, правдивість, здатність працювати над собою і визнавати свої помилки. Ці якості важливі для багатьох професій, особливо якщо важливу роль в роботі відіграє особистісний фактор і вміння працювати в команді.
Для успішної співбесіди ми рекомендуємо не вигадувати неіснуючий образ ідеального працівника, а навчитися грамотно подавати себе. Будь-які мінуси можна перетворити на плюси, при цьому показати себе з кращого боку і зацікавити майбутнього роботодавця.
Уміння визнати свої недоліки
Зріла сформована особистість вміє адекватно себе сприймати, тому знає про свої недоліки і вміє їх визнавати. Відповідаючи, що у вас немає недоліків, ви покажете себе не з кращого боку. Ваше завдання показати себе людиною, яка розуміє свої слабкі сторони. Оптимальна кількість недоліків, які бажано озвучити – два-три.
Робота над собою, замість смирення
Говорячи про недоліки, мабуть, найважливіший момент – показати, що ви вмієте конструктивно з ними справлятися і поступово вдосконалюєтеся. Наведіть приклади, як ви вміло виправляєте або компенсуєте свої негативні якості.
Покажіть свій прогрес
Розповідаючи про недоліки, описуйте їх більш вираженими в минулому, і що зараз ви вже набагато досягли успіху в їх виправленні і не маєте наміру зупинятися. Наприклад, раніше ви постійно запізнювалися, а зараз це трапляється рідко, ви завжди намагаєтеся прокидатися раніше, планувати графік заздалегідь і цінувати свій і чужий час.
Відштовхуйтеся від вакансії
Якщо у вас є негативні якості, які не дуже підходять для потрібної посади, можливо, вам буде складно довести рекрутеру, що це не буде перешкодою у вашій роботі. Навіть якщо ви навчилися з ними справлятися, постарайтеся згадувати тільки ті недоліки, які не завадять у вашій професійній діяльності. Особливою удачею буде згадка про таку якість, яка є недоліком в певній роботі, але для майбутнього роботодавця є перевагою. Те, що для одного є мінусом, для іншого може бути плюсом.
Нічого особистого і зайвого
Не варто перераховувати всі свої особисті промахи і складності характеру, які не пов'язані з трудовою діяльністю. По-перше, в контексті співбесіди це недоречно, а по-друге – не дасть зайвий привід скласти про вашу особистість несприятливу думку.
Обережно з прийомом перетворення мінусів в плюси
Занадто очевидне перебільшення надає швидше зворотний ефект. Наприклад, прискіпливість до дрібниць, недовірливість, педантичність, зайва балакучість (для професій, пов'язаних з людьми) або непосидючість і гіперактивність (для активних спеціальностей) і т.п. Але не варто створювати собі недоліки з перебільшених хороших якостей, тобто робити мінуси з плюсів: надмірна відповідальність, перфекціонізм і надлишкова працьовитість прозвучить як мінімум надто самовпевнено і неправдоподібно.
Зона росту
Кращим вибором для відповіді можуть стати ті якості, які можна вдосконалити вже в роботі. Багато керівників люблять навчати і виховувати своїх співробітників, тому вам потрібно лише показати готовність розвиватися.
Слідкуйте за формою відповіді
Останній істотний момент – форма вашої відповіді. Не потрібно нервувати при відповіді на питання про недоліки, тягнути з відповіддю або навпаки, відповідати з апломбом. Рекрутери або керівники, задаючи подібні питання, оцінюють не тільки зміст ваших слів, але і вашу реакцію, стресостійкість і кмітливість.
Джерело: https://powerpact.com.ua