Вибір першої професії та університету – це дуже непростий період життя підлітків. За словами експертів, в цей період мозок дитини покладається на мигдалини, які керують емоціями, інстинктами та імпульсами. Проте існують інструменти, які можуть допомогти батькам легко «направити» дитину, відфільтрувати зайве та зробити вибір вишу для вступу. Яких помилок треба уникати абітурієнтам – читайте у матеріалі.

 

Вибір професії на основі уявлень і припущень

Від 40 до 42% українців працюють не за фахом. І на це багато причин – від “вибір за мене зробили батьки” і “я не можу знайти роботу у своїй сфері” до “вступав і не мав уявлення про свою спеціальність”.

 

Наприклад, дитина хоче стати юристом і мріє боротися за права тварин. Але часто вона не має уявлення про те, що ця професія передбачає гори монотонної роботи з документами, а іноді й захист тих компаній або людей, чиї погляди суперечать їхнім.

 

Помилка – робити вибір з огляду на престижні нині професії

Кілька років тому, кого не спитай — всі вчилися на юридичних факультетах, тому що такий диплом обіцяв кар’єру, престиж і гроші. Але вже у 2020 році на одну вакансію припадало аж 8 резюме. Тобто пропозиція значно перевищує попит.

 

Вибирати одну спеціальність на все життя

Вже зараз можна говорити про те, що одна з ключових вимог до успішного фахівця – готовність постійно вчитися і перенавчатися. А в майбутньому для виконання конкретних завдань потрібно буде володіти навичками з абсолютно різних сфер і балансувати кілька професій.

 

Думати, що ринок праці змінюється швидко

За всіма модними тенденціями не вженешся, тому краще обирати не професію, а вид діяльності, в якому дитині буде цікаво розвиватися.

Крім того, навіть на етапі навчання можна змінити факультет чи перевестися в інший університет. Нічого страшного в цьому немає. Головне – не витрачати час на те, чим у перспективі дитина не буде займатися.

 

Улюблений шкільний предмет = майбутня професія

Наприклад, якщо дитині вдається англійська, то вона вирішує йти вчитися на перекладача. Або якщо дитина любить літературу – то йтиме в журналісти або на філологічний.

Насправді, добрі знання в шкільній дисципліні не дають абсолютно ніякої гарантії професійного успіху в цій сфері.

 

Батьки вважають, що знають, як краще

З великої любові і бажання дати дитині найкраще майбутнє батьки часто наполягають на виборі однієї спеціальності, хоча дитині подобається зовсім інша. Але рано чи пізно внутрішнє “Я” дасть про себе знати.

 

Необхідність вступу через тиск чи страх

Часто підлітки хвилюються – “Що буде з моїм життям, якщо я взагалі нікуди не вступлю?” або батьки кажуть: “Всі вступили, а ти тинятимешся без діла? Так не піде”.

Найчастіше такі конфлікти виливаються в те, що батьки тиснуть і змушують вступити у виш і на “нормальну” професію, але в підсумку дитина не закінчує навчання або не працює за фахом.

Слід пам’ятати: дитина не зобов’язана втілювати в життя кар’єрні мрії батьків. Завдання батьків на цьому етапі — допомогти виявити, які навички та таланти є у підлітка, що йому важливо і цікаво тощо.

 

При цьому важливо розібратися з тим, які професії насправді затребувані нині і які будуть затребувані через 5 – 10 років, коли сьогоднішній підліток закінчить виш.

Щоб обрати спеціальність, потрібно знати себе, розуміти свої бажання, потреби та мотивацію. Це так званий гачок, на який можна спробувати зловити майбутню професію.