Запитайте у будь-якого батька, що він вважає найважливішим елементом навчання своєї дитини, і він напевно відповість: гарні вчителі. Тільки під умілим керівництвом хороших вчителів учні можуть ефективно використовувати нові технології та нові знання, які стрімко розвиваються і стають пріоритетними в навчальному процесі.

День учителя – святкують 5 жовтня, це професійне свято всіх працівників сфери освіти - був заснований в 1994 році.

Викладачі займають центральне місце в будь-якому процесі, спрямованому на підвищення освітнього рівня, від них залежить, щоб люди навчилися мирно жити разом, і щоб світ позбавився від дискримінації.

Професія вчителя одна з найшанованіших, найпочесніших та найвідповідальніших професій. Можна сказати, що вчитель створює майбутнє країни, тому що від його праці багато в чому залежить різнобічність розвитку знань молодого покоління, його переконання, світогляд, моральні якості.

Педагогічна діяльність вимагає особливого покликання. Вихованням і навчанням можуть займатися люди зі схильністю і любов'ю до цієї справи. Учитель повинен любити і передавати свої знання іншим, захоплюватися самим процесом навчання і виховання людини. Успіх педагогічної діяльності багато в чому залежить від комунікативних здібностей вчителя, від його уміння налагодити правильні взаємини з дітьми. Робота вчителя пред'являє великі вимоги до його уваги.

Вчитель працює з усім класом, і йому необхідно тримати в полі зору багатьох учнів. Він повинен уміти помічати всі зміни в їхній поведінці. Таким чином, спостережливість, розподілення уваги є професійно важливими якостями вчителя. Педагогічна діяльність вимагає від людини і певних вольових якостей: витримки, терпіння, послідовності, наполегливості, самовладання. Він зобов'язаний контролювати свою поведінку, керувати нею. Дуже важливою у професії вчителя є мова, яка повинна відрізнятися виразністю, емоційністю, переконливістю. Вчитель повинен вміти висловлювати свої думки грамотно, ясно, просто, зрозуміло для дітей.

Плюси і мінуси професії вчителя

Серед позитивних сторін професії можна відзначити:

наявність гнучкого графіка роботи;

робота є творчою і вимагає постійного саморозвитку;

додатковий дохід за рахунок заняття репетиторством;

додають позитиву перемоги учнів;

повага соціуму і авторитет серед учнів;

можливість завжди піти у відпустку влітку, та ще й на цілих давши місяця;

постійний заряд енергією і оптимізмом від спілкування з молоддю.

До негативним чинникам відносять:

невисоку заробітну плату в державних установах;

нервову роботу, яка повинна супроводжуватися колосальним терпінням;

необхідність готувати матеріал до майбутніх уроків, перевіряти зошити, що забирає значну частину особистого часу;

участь у громадських роботах і ведення зайвої документації;

погані передумови для службового зростання;

щорічна опрацювання одних і тих же тем, що часом буває нудно.

Більшість фахівців, які отримали педагогічну освіту, працюють у середній загальноосвітній школі вчителями початкових класів, викладачами окремих дисциплін. Праця вчителя використовується також в школах-інтернатах, у школах робітничої молоді, ПТУ, технікумах, у дошкільних установах. Крім перерахованих професійних якостей вчитель-предметник повинен мати здібності до певної галузі науки (до математики, фізики, літератури і т.п.).