Нерідко після успішних відповідей на питання під час співбесіди інтерв’юер піднімає абсолютно несподівані теми. Нестандартні питання на співбесіді не повинні вас збивати, їх завдання – перевірити Ваш навик адаптації до екстреної ситуації. Найбільш часто каверзні завдання, поставлені при прийомі на роботу, виглядають наступним чином:
Чи є у Вас питання до нас? Ніколи не відповідайте, що ні. Постарайтеся прояснити які моменти Вас цікавлять, а також задайте питання, які говорили б на користь вашого найму.
- Не стане Ваше особисте життя перешкодою, якщо з’явиться необхідність у відрядженнях і ненормованому графіку роботи? Не вдавайтеся в деталі, твердо відповідайте «ні» і не давайте приводів для розвитку даної теми.
- (Для жінок) Як скоро Ви плануєте народжувати дитину? На дану категорію питань однозначної відповіді немає. Одні фахівці вважають, що краще чітко називати бажану дату, інші, навпаки, стверджують, що краще відповідати «поки не планую».
- Яким способом Ви віддаєте перевагу залагоджувати конфлікти? Кращий варіант розповісти про реальну ситуацію, яку Вам вдалося успішно вирішити. При цьому не можна скаржитися на учасників конфлікту, тим самим ви продемонструєте, що в ситуаціях, що вимагають рішучих заходів, здатні взяти гору над собою і проблемою.
- Чим Ви займалися в той час, коли у Вас не було роботи? Побудуйте свою відповідь так, щоб у роботодавця не виникло сумнівів – це час було витрачено недаремно. Наприклад, вкажіть, що поряд з пошуком роботи Ви займалися підвищенням кваліфікації, ремонтом в квартирі і т. д.
- Розкажіть трохи про себе. Найпоширеніша помилка – порада роботодавцю подивитися резюме. На даному етапі оцінюється Ваше вміння подати себе і навички спілкуватися з вищим керівництвом.
- Розкажіть про свої помилки і невдачі. Оптимальною відповіддю на цю категорію питань буде чесне перерахування невеликих огріхів, які Вам вдалося виправити своїми силами. При виникненні питань про більш великих прорахунки рекомендується відповідати, що подібних за собою не пригадуєте.
- Що будете робити, зіткнувшись з нерозумінням з боку колег або начальства? Головне завдання – переконати роботодавця, що сходитеся з людьми ви легко, знайти до кожного індивідуальний підхід можете з легкістю, а при необхідності, готові йти на поступки і шукати компроміси.
- Які Ваші нинішні доходи? При відповіді рівняйтеся на суму, яка обумовлюється при прийомі на роботу.
- Заборонені теми. Якщо роботодавець почне задавати питання на теми, що не мають нічого спільного з процедурою прийому на роботу (наприклад, дізнатися про віросповідання або політичні погляди), можете сміливо вказати йому на це або, при бажанні, відповісти.