На даний час виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, є жаль, нормою життя. Виплати у «конвертах» стали одною із складових тіньової економіки. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти. Використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все це втрата страхового стажу для призначення пенсії.

Питанням легальної зайнятості був присвячений інформаційний семінар «Легальна зайнятість» для 15 безробітних, який відбувся 13 червня 2019 року у Чечельницькій районній філії Вінницького обласного центру зайнятості. У семінарі взяла участь начальник Чечельницького відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (керівник сервісного центру) Людмила Іванова.

Людмила Іванова звернула увагу на те, що сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, так як до кишені надходять «чисті доходи». Надаючи згоду працювати на таких умовах, робітники самі позбавляють себе соціальних гарантій. Громадяни, які працюють без укладання трудового договору, позбавляють себе лікарняного, допомоги у разі отримання травми на виробництві, трудового стажу, пенсії, втрачають оплачувану відпустку.

Всі учасники заходу дізналися про особливості укладання трудового договору, цивільно-правової угоди, контракту та головні їх атрибути, переваги та недоліки.

Відповідно до діючого пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто у страховий стаж при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску.

Під час семінару безробітні отримали вичерпні відповіді на запитання, що стосувалися страхового стажу, страхових внесків, персоніфікованого обліку, мінімального страхового стажу, який дозволяє вийти на пенсію.

Спеціаліст Пенсійного фонду запропонувала присутнім скористатися веб-порталом Пенсійного фонду України, де кожен, хто зареєструється зможе контролювати свою зарплату та майбутню пенсію, перевіряти факт сплати внесків та суму, з якої вони перераховуються.