Питання вибору професії досі залишається актуальним для людей будь-якої вікової групи, расової чи релігійної приналежності. Але, погодьтеся, коли ти молодий та жвавий, зробити помилку дуже легко. У вашому оточенні, мабуть, знайдеться з десяток прикладів, коли комусь щось порадили – а той своєю «макітрою» не подумав… Ось і доводиться в результаті мучитися в університеті, ходити на ненависну роботу та проживати життя «за когось». Знайоме? Тоді давайте разом розбиратися, як не змарнувати найпрекрасніші роки свого життя. В еру комп’ютерів та електронних гаджетів перше місце, куди варто звернутися – Інтернет! Головне – не потонути в цунамі інформаційних пропозицій, сайтів та форумів з обговореннями. Рекомендуємо діяти за певним алгоритмом.
10 кроків до мрії
КРОК 1 Сідаєш на стілець і починаєш дуже добре думати: чого ти прагнеш в своєму житті, чим тобі подобається займатися, який би робочий графік тебе б влаштував, на яку зарплатню ти розраховуєш, щоб не тільки на хліб з маслом вистачало, а й на відпустку двічі в рік. Як бачиш, питання справді серйозні. Якщо не вдалося подолати перший крок, не біда. Попереду ще 9.
КРОК 2 Одразу не вийшло визначитися з професією? Варто звернутися до актуального класифікатора професій та звузити коло пошуку, визначивши спектр принаймні з 10 напрямків, цікавих саме тобі. КРОК 3 Прослідкуй за власною поведінкою: які нахили в тебе проявилися під час навчання в школі; які таланти ти в собі відкрив; чи вдається тобі згуртувати людей та поставити правильно кінцеву задачу для колективу, чи, можливо, тобі комфортніше перебувати в ролі виконавця та слідувати покроковим вказівкам іншої людини? А, може, в тобі сидить «юний винахідник» і найбільше задоволення ти отримуєш, коли майструєш щось власними руками?
КРОК 4 Проаналізуй обране тобою коло професій, не соромся поспілкуватися з представниками цих професій та дізнатися якомога більше нюансів. Важливо дослухатися не тільки до плюсів, але й до мінусів, зрозуміти потенційні проблеми, з якими ти неодмінно будеш мати справу. «Обізнаний – значить озброєний»!
КРОК 5 Візьми аркуш паперу та розділи на дві колонки. В першій колонці напиши перелік з якостей/здібностей/рис характеру, якими має бути наділена людина тієї чи іншої професії. До другої колонки занотуй ті якості з першої колонки, які властиві саме тобі. Тут важливо бути максимально об’єктивним сам до себе та не прикрашати дійсний стан речей.
КРОК 6 Звернись в місцевий або обласний Центр зайнятості населення. В таких закладах зазвичай працюють дуже привітні люди, робота яких саме поінформувати населення про поточні пропозиції на ринку праці. Поцікався в них, на які професії є наразі найбільший попит, скільки складає заробітна платня, де розташовані підприємства з вакантними посадами (в місті або за його межами) – одним словом, дізнайся якомога більше інформації. Захопи декілька брошурок, аби не забути купу обговореної інформації.
КРОК 7 Тверезо оціни кількість часу, що залишилася до моменту вибору професії: вступ до професійно-технічного училища, здача ЗНО, випуск зі школи, від’їзд за кордон тощо. Це необхідно для визначення подальшого плану дій: можливо в тебе ще є час щоб підтягнути свої skills (англ. «навички»), виховати якості характеру, завести необхідне коло знайомств і тощо. Наприклад, піти на курси іноземних мов або креслення, записатися в драматичний гурток чи найняти репетитора з математики.
КРОК 8 Послухай своє оточення: рідних, знайомих, друзів. З’ясуй, чи можуть вони стати на твоєму шляху до твоєї мрії? Чи є інші перепони, через які ти можеш схибити із вибором?
КРОК 9 Визнач перелік навчальних закладів, де ти можеш отримати професійну освіту за даним напрямком. Проаналізуй переваги та недоліки навчального процесу. З’ясуй подальшу можливість працевлаштування за спеціальністю від того чи іншого ВНЗ.
КРОК 10 Зроби остаточний вибір. Не звертай з попередньо окресленого шляху та не лякайся труднощів. Можеш, звичайно, ще порадитися з батьками та друзями, але пильнуй, аби цей крок тоді не став твоєю фатальною помилкою. На допомогу в даній стратегії успішного вибору професії приходить перелік різних методик, за якими науковці радять визначати індивідуальну професійну спрямованість кожної людини.