Сьогодні, в період реформування та модернізації державної служби зайнятості, пріорітетом є досягнення нового рівня співпраці з роботодавцями, який передбачає наполегливу роботу над якомога якісними послугами роботодавцям, задоволенням їх потреб та підвищення інформованості суспільства щодо основних напрямів діяльності служби зайнятості.
Так, 30 серпня 2016 року в Лівобережному міжрайонному центрі зайнятості відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Служба зайнятості відкрита для всіх та кожного», в якому взяли участь 13 представників найуспішних підприємств міста Вінниці: ТОВ НВП «Аргон», ТОВ «ДОМІНІК 777», ПрАТ «ОЗ ЗБВіК». ТОВ «ВІНДОР» .ТОВ ВКП «СПЕЦСТРОЙ», ТОВ - підприємство «Полімер», ТОВ «Агроград В», ПП"ЖЕНЕВА-ПЛЮС", ТОВ «Дагаз 777», ФОП МЯЛКІВСЬКА НАТАЛІЯ ВІТАЛІЇВНА, ТОВ «АКЦЕНТР», ПП «МАГІКАНЦ», ПАТ «КОНЦЕРН ХЛІБПРОМ» ВП.
Учасниками круглого столу були також представники соціальних партнерів - обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, ОДПІ ГУ Державної Фіскальної Служби у Вінницькій області, Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Перевагою запрошених підприємств є не лише їх внесок в економічний розвиток регіону, а й соціальна позиція, зокрема сприяють працевлаштуванню безробітних, не скорочують персонал, виплачують достойну заробітну плату, тощо.
Заступник директора Валерій Пилипенко ознайомив присутніх з підсумками роботи центру зайнятості за перше півріччя 2016 року та станом ринку праці. «Одним із найважливіших питань, яке сьогодні потребує вирішення, це працевлаштування демобілізованих учасників АТО. За січень-липень поточного року у Лівобережному міжрайонному центрі зайнятості на обліку перебували 157 таких осіб, 29 з яких були працевлаштовані», - зазначив Валерій Віталійович.
Начальник відділу взаємодії з роботодавцями Лілія Бойко акцентувала увагу присутніх на внесення змін до статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» а саме щодо додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Зупинилась на питанні новітніх інформаційних технологій для надання якісних послуг роботодавцям, наприклад, анкетування роботодавців в електронному вигляді. Розповіла, що для прискорення підбору працівників встановлений on-line зв’язок із роботодавцем. Дистанційне спілкування сприяє уникненню утриманських настроїв серед безробітних, проходження співбесіди кандидатів на вакантні посади безпосередньо на підприємстві в присутності особистого консультанта та роботодавця.
В ході проведення засідання були висвітлені додаткові стимули роботодавцям у разі працевлаштування безробітних, в тому числі слабозахищеної категорії населення: компенсації витрат роботодавців на сплату єдиного внеску на заробітну плату та компенсація витрат роботодавця на оплату праці за працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб.
Начальник відділу активної підтримки Тетяна Баланюк поінформувала про можливості проходження профнавчання в ЦПТО Державної служби зайнятості та підтвердження результатів неформального навчання.
В частині обговорення зазначених питань розглядались можливі шляхи вирішення скорочення тривалості перебування на обліку безробітних з числа демобілізованих учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб та інвалідів.