Нещодавно в Гайсинській райдержадміністрації відбулась нарада-семінар на тему «Детенізація трудових відносин та легалізація заробітної плати». У її роботі взяли участь голова райдержадміністрації Владислав Уткін, голова районної ради Григорій Боровий, міський голова Анатолій Гук, директор Гайсинського РЦЗ Анатолій Юрченко, керівники служб та підприємці району. Серед важливих питань легальної зайнятості у Гайсинському районі розглядали питання співпраці центру зайнятості з роботодавцями.
У своєму виступі директор центру зайнятості Анатолій Юрченко наголосив, що роботодавці для служби зайнятості виконують дві найважливіші соціальні ролі:
- здійснюють соціальне партнерство в реалізації державної політики зайнятості населення і забезпечують центр зайнятості інформацією про вакантні робочі місця
- водночас роботодавці є клієнтами державної служби зайнятості і мають свої специфічні потреби, які полягають у формуванні персоналу підприємств, установ, організацій.
«Центр зайнятості має значні можливості для забезпечення роботодавців інформацією про осіб, які шукають роботу; може здійснити підбір працівників на підставі професійної діагностики, методиками якої володіють фахівці державної служби зайнятості», - зауважив Анатолій Юрченко.
Особливу цікавість присутніх викликала інформація щодо компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. З 2013 року по 2015 рік Гайсинським районним центром зайнятості працевлаштовані 37 безробітних на нові робочі місця із виплатою таких компенсацій роботодавцям.
«Право на компенсацію має роботодавець, який працевлаштовує на нове робоче місце строком не менше ніж на два роки за направленням центру зайнятості зареєстрованих безробітних з числа квотної категорії громадян (діти – сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування; молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної служби і яка вперше приймається на роботу; особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років; інваліди, які не досягли пенсійного віку; один із батьків, або особа яка їх замінює має на утриманні дитину віком до шести років)», - розповів директор центру зайнятості, - «Крім того, право на компенсацію має роботодавець, який є суб’єктом малого підприємництва та працевлаштовує зареєстрованих безробітних на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності строком не менше ніж на два роки за направленням центру зайнятості».
Також директор центру зайнятості зупинився на нових напрямках діяльності державної служби зайнятості запровадження, зокрема впровадженню Регламенту роботи центрів зайнятості щодо задоволення потреб клієнтів.