«Спільний підхід для покращення взаємодії з внутрішньо переміщеними людьми з зони конфлікту» - така тема круглого столу та прес-конференції, які відбулися 7 червня 2016 року в місті Вінниця. Захід організований громадською організацією «Прогресивні жінки» в рамках завершення проекту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.
На круглий стіл були запрошені представники структурних підрозділів Вінницької облдержадміністрації: департаментів соціальної та молодіжної політики, охорони здоров’я та курортів, освіти і науки, служби у справах дітей та відділу адміністрування, представники Вінницької міської ради, Обласної служби зайнятості, Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
Проект був спрямований на налагодження порозуміння між громадянами, які переміщуються з тимчасово окупованої території, районів проведення антитерористичної операції, та мешканцями Вінниччини, підвищення якості надання послуг ВПО та їх адаптації до життя на новому місці через навчання державних службовців та фахівців, які безпосередньо контактують з цією групою населення, отриманню ними максимально можливої допомоги, зменшенню дискримінації та підвищенню рівня довіри цих людей до працівників державних структур.
Під час круглого столу обговорили проблемні питання, пов’язані з працевлаштуванням внутрішньо переміщених осіб, їх пенсійним забезпеченням, реєстрацією за місцем проживання та реєстрацією бізнесу, відновленням документів, наданням необхідної медичної допомоги, продовженням навчання, участю у виборах тощо.
Фахівець Вінницького обласного центру зайнятості Олена Добровольська поінформувала, що починаючи з 1 березня 2014 року по 31 травня 2016 року послуги служби зайнятості вже отримали 1466 осіб, з числа ВПО, 973 особи - отримували допомогу по безробіттю, 67 осіб проходили професійне навчання, 514 осіб працевлаштовано за сприянням служби зайнятості. Розповіла про повний комплекс соціальних послуг, які надає служба зайнятості. Зокрема, переміщені особи, які мають спеціальну освіту і не можуть знайти роботу за отриманою професією чи спеціальністю, можуть пройти перепідготовку за робітничими професіями відповідно до потреб ринку праці за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття під замовлення роботодавця. Для забезпечення тимчасової зайнятості та надання можливості додаткового заробітку обласна служба зайнятості залучає ВПО до громадських та інших робіт тимчасового характеру. Станом на 1 червня 2016 року 203 особи з числа ВПО брали участь в таких роботах.
«Для ВПО, які звертаються до служби зайнятості, одним із засобів вирішення питання зайнятості є підприємницька діяльність і служба зайнятості сприяє започаткуванню власної справи шляхом отримання виплати допомоги по безробіттю одноразово. Так, вже 26 осіб, з числа переселених громадян, скористались цією можливістю», - зауважила Олена Добровольська.
До державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися громадяни з числа ВПО, які бажають працювати, або змінити місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час. Індивідуальний підхід до кожної особи, вивчення потреб ринку праці та побажань безробітного є основним в роботі з внутрішньо переміщеними особами.