07.10.2019 | 15:13

Ринок праці, який він сьогодні у Вінницькій області, особливості працевлаштування, виклики, ризики неофіційного працевлаштування та що нового пропонує служба зайнятості громадянам – розповідає директор Вінницького обласного центру зайнятості Галина Скоковська.

 

Пані Галино, яка ж на разі ситуація на ринку праці у Вінницькій області?

На ринку праці області, як і України в цілому, спостерігаються позитивні тенденції щодо зростання зайнятості та скорочення безробіття.

Чисельність зайнятого населення області у віці 15-70 років у І півріччі 2019 року становила 659,6  тис. осіб, що на 6,8 тис. осіб більше, ніж у 1 півріччі 2018 року. Рівень зайнятості теж зріс на 1,1% та склав 57,9%.

Чисельність безробітних по області, визначена за методологією Міжнародної організації праці, у І півр. 2019 року становила 71,3 тис. осіб (75,2 тис. осіб у І півр. 2018 року).

Рівень безробіття по області, за методологією Міжнародної організації праці, становив 9,8%  до робочої сили у віці 15-70 років (у 1 півр. 2018 року – 10,3%). По Україні рівень безробіття у 1 півр. 2019 року склав 8,5%.

 

 

Відповідно до Програми діяльності уряду державну службу зайнятості очікують зміни, на що робите акцент сьогодні?

Звичайно, зміни це вимога часу. Діяльність служби зайнятості супроводжується постійним вдосконаленням: від надання послуг - до використання електронних сервісів.

З початку року у міському центрі зайнятості та філіях обласного центру зайнятості працюють кар’єрні радники, які надають послуги шукачам роботи без нав’язування. Наразі впроваджується інститут консультанта роботодавця, пілотний проект реалізується в Дніпропетровській області.

Акцент сьогодні - на співпрацю з роботодавцем. Для нас важливо змінити ставлення до державної служби зайнятості, установи, яка в першу чергу є партнером та надає якісні послуги -  як роботодавцям, так і  безробітним.

 

Чи є динаміка у співпраці обласної служби зайнятості із роботодавцями?

Протягом січня-вересня 2019 року кількість роботодавців, які співпрацювали з центрами зайнятості, у порівняні з минулим роком збільшилася на 7,4% та становила 6,8 тисячі. Відповідно зросла (на 3,3%) і кількість вакансій у базі даних обласної служби зайнятості. В арсеналі ми маємо 36,2 тис. вакансій. Збільшення кількості вакансій відбулося у 24 філіях обласного центру зайнятості та міському ЦЗ м. Вінниці. Найбільш суттєво кількість вакансій зросла у Ямпільській (на 22,8%), Крижопільській (на 16,1%), Барській (на 12,9%) та Тиврівській (на 12,2%) районних філіях ОЦЗ.

Кількість осіб, працевлаштованих за сприяння обласної служби зайнятості протягом січня-вересня 2019 року, становила  29856 осіб. При цьому, 40,5% від усіх працевлаштованих були працевлаштовані оперативно до надання статусу безробітного.

З числа колишніх безробітних майже 50% знайшли роботу у сільському господарстві, біля 16% – в переробній промисловості, 10% – в оптовій та роздрібній торгівлі, 4,0% – у будівництві, по 3,0% - у охороні здоров’я, транспорті та освіті і т.і.

Станом на 1 жовтня 2019 року кількість актуальних вакансій, заявлених роботодавцями до служби зайнятості, у порівнянні з відповідною датою минулого року, зросла на 9%  та становила 2,8 тис. одиниць. Крім того, у базі даних служби зайнятості містилася інформація про 903 пропозицій роботи, отриманих з інших джерел.

Середній  розмір заробітної плати у вакансіях становив 5,8 тис. грн. (на відповідну дату 2018 року – 5,1 тис.  грн.), у  72%  вакансій  розмір заробітної плати – вище мінімальної.

 

Один із викликів сьогодення – нелегальна зайнятість. Які заходи вживаються службою зайнятості в цьому напрямку?

Нелегальна зайнятість дійсно дуже небезпечна. По перше, людина втрачає юридичний зв'язок із роботодавцем, соціальні гарантії. За офіційно працевлаштованих працівників роботодавці сплачують єдиний соціальний внесок, що впливає на страховий стаж людини. По друге, якщо людина, яка працювала нелегально, самостійно не уклала договір про сплату таких внесків, вона втрачає можливість максимально використовувати ті послуги, які пропонує державна служба зайнятості.

Тому проводимо серед населення інформаційно-роз’яснювальну роботу шляхом виїздів в територіальні громади, сільські ради. Наші працівники входять до складу комісій  з питань легальної зайнятості при райдержадміністраціях, де розглядаються питання офіційного працевлаштування найманих працівників.

 

Які професії сьогодні найбільш затребувані на ринку праці, кого шукають роботодавці?

У розрізі професій найбільший попит роботодавців спостерігається на кваліфікованих робітників – це водії, слюсарі, в’язальники схемних джгутів, кабелів та шнурів, швачки, сортувальник харчової продукції, електрогазозварники, електромонтери, оператори, дорожні робітники, пекарі, токарі, штукатури.

Також затребувані працівники сфери послуг – продавці, кухарі, охоронники, молодші медичні сестри, офіціанти тощо.

 У сільськогосподарському секторі – робітники з обслуговування сільськогосподарського виробництва та лісокультурних робіт, трактористи, робітники фермерського господарства, садоводи.

Залишається високим попит на професіоналів та фахівців з досвідом роботи - бухгалтерів, агрономів, економістів, вчителів, інженерів різних галузей, вихователів а також сестер медичних.

Серед найпростіших професій найбільш затребувані підсобні робітники, прибиральники, вантажники, укладальники-пакувальники, комірники, кухонні робітники та сторожі.

Державна служба зайнятості надає таку послугу як навчання, перенавчання безробітних за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на замовлення роботодавців. Так, з метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, у січні-вересні 2019 року за сприяння державної служби зайнятості 6650 безробітних проходили професійне навчання. Зокрема, 2382 особи навчалися у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Найбільш поширеними професіями, які здобули безробітні, є: перукар (перукар-модельєр), водій автотранспортних засобів, манікюрник, лицювальник-плиточник.

 

Якими електронними сервісами служби зайнятості можуть скористатись наші громадяни?

Державна служба зайнятості запровадила та активно використовує такі електронні сервіси з надання соціальних послуг громадянам як «Електронна черга», «Електронний кабінет шукача роботи», «Відео-резюме» та платформу для он-лайн профорієнтаційного консультування «Моя професія: консультаційна мережа». Функціонує сервіс «Електронний кабінет роботодавця», який надає можливість підприємствам подати звітність до центру зайнятості в режимі он-лайн, переглянути стан укомплектування заявлених вакансій та кількість направлених службою зайнятості претендентів на роботу, ознайомитись з актуальними резюме шукачів роботи та виконати безліч інших дій. Все це можна знайти на сайті державної служби зайнятості https://www.dcz.gov.ua.

Також з метою розширення доступу клієнтів до інформації на основі сучасних онлайн-технологій та дистанційних форм обслуговування шукачів роботи впроваджено мобільні додатки для системи Android, такі як ''Довідник послуг та пільг учасника АТО'', ''Центр професійної орієнтації'' та ''Центр розвитку підприємництва''. Зазначені додатки розміщені на Google Play, які можна безкоштовно установити на смартфоні.

На допомогу шукачам роботи Вінницький обласний центр зайнятості, зокрема відділ рекрутингу та партнерства у сфері зайнятості, запровадив у своїй роботі інноваційну розробку, створивши на Google maps Карту вакансій Вінницького міського центру зайнятості, Хмільницької міськрайонної філії Вінницького обласного центру зайнятості. Надалі плануємо охопити Картою вакансій всю область. Перевагою такого сервісу є доступність, швидкість та впевненість у тому, що роботодавець надійний. До того ж скористатись сервісом можна безкоштовно.

 

 

Довідково:

Кількість безробітних станом на 1 жовтня 2019 року була на 830 осіб меншою кількості безробітних на 1 жовтня 2018 року (зменшення  на 5,5%) та становила 14,3 тисяч осіб. Кількість отримувачів допомоги по безробіттю на цю ж дату на 3% (на 374 особи) менша минулорічної та склала 12,5 тис. осіб.

Кількість вакансій, заявлених роботодавцями до державної служби зайнятості, станом на 1 жовтня 2019 року, у порівнянні з відповідною датою 2018 року, зросла на 9,0% та становила 2835 одиниць. Крім того, у базі даних служби зайнятості містилася інформація про 903 пропозиції роботи, отриманих з інших джерел.

Середній  розмір заробітної плати у вакансіях становив 5810 грн. (на 1 жовтня 2018 року – 5127 грн.), у 72,0% вакансій розмір заробітної плати – вище мінімальної.

Усього протягом січня-вересня 2019 року послугами державної служби зайнятості скористалися 45,1 тис. безробітних громадян.

Станом на 1 жовтня 2019 року на одну вакансію в середньому по Вінницькій області претендувало 5 безробітних (станом на 1 жовтня 2018 року – 6 осіб).