Залізничник — людина, чиєю сферою професійної діяльності є залізничний транспорт.
Машиніст локомотива, колійний обхідник, черговий по станції, електромеханік СЦБ, поїзний диспетчер — всі вони залізничники.
Професійне свято — День залізничника, в Україні святкується щорічно 4 листопада.
Історія професії: Залізниця існує в Україні з першої третини 19 століття. З часу її виникнення з'явилася потреба в залізничних працівниках. Бурхливий розвиток залізничних шляхів і транспорту за минуле століття привело до створення складної й розгалуженої системи роботи залізниць та діяльності її співробітників.
Соціальна значущість професії в суспільстві: Без мережі залізниць, що покрила не тільки територію нашої країни, а й всю землю, неможливе життя сучасного суспільства. Залізниця зв'язує різні держави, дозволяючи швидко і комфортно доставляти пасажирів або вантажі у найвіддаленіші місця. Пересування поїздом відносно безпечне, такий спосіб часто вибирають ті, хто не ризикує скористатися авіатранспортом, набагато більш швидким, але і більш небезпечним для життя.
Масовість і унікальність професії: Сфери діяльності залізничників різні - від важкої праці з укладання і ремонту залізничних доріг до обслуговування вагонів і локомотивів. Різні спеціальності оплачуються по-різному, але, чим вище рівень кваліфікації, а, отже, рівень професійних знань та відповідальності, тим вища оплата праці. Крім гідної матеріальної винагороди, співробітники залізниць заохочуються безкоштовним проїздом на електропоїздах, путівками в дитячі табори та санаторії.
Ризики професії: Робота залізничника, як правило, пов'язана зі складними умовами: вона здійснюється в будь-який час доби, при будь-яких погодних і кліматичних умовах. Тому за станом здоров'я залізничників, регулярно проводять контроль. Праця залізничника в будь-якій сфері надзвичайно відповідальна, адже вона пов'язаний з безпекою великої кількості людей, що вибрали в якості засобу пересування залізничний транспорт. Для того щоб уникнути порушення графіка руху, поломок транспортних засобів або шляхів, не допустити аварій, потрібно бути відповідальним, уважним і пильним. Крім того, спілкування деяких співробітників залізниці з великою кількістю пасажирів вимагає комунікабельності, стресостійкості і доброзичливості.
Де отримати професію: Для того щоб стати залізничником, потрібно пройти навчання в спеціальному коледжі, де можна отримати різні спеціальності. В залежності від їх рівня триває термін навчання. Необхідно врахувати, що поступивши в такі навчальні заклади потрібно мати залізне здоров'я, для підтвердження якого потрібна медична довідка.